Vítam Vás v sekcii : ,, Články a recenzie "
Hneď na úvod by som rada odovzdala niektoré skúsenosti v spojitosti s technikou airbrush, podelila sa o poznatky,dojmy a predstavila túto výtvarnú techniku mojimi očami. Nie je hlavné ,či ste v airbrushi začiatočník, alebo profesionál, alebo niekto medzi tým, dôležité je, že Vás táto tvorba oslovuje, napĺňa a dáva priestor kreativite...
Povieme si teda, čo je potrebné a hlavné pri zabezpečení všetkých dostupných komponentov i pomôcok, akým spôsobom sú využiteľné a aké sú ich výhody, či nevýhody a samozrejme vždy niečo naviac .
Airbrush striekacie pištole (angl. airbrush spray guns) :
sú hlavným nástrojom potrebným k tejto zaujímavej výtvarnej technike airbrush...Celkový tvar pištolky je čo naviac prispôsobený tvaru pera pre prirodzené držanie a manipuláciu. Dnes vyrobené pištolky sú z odľahčeného materiálu, zliatiny kovov, niektoré komponenty z ušľachtilej ocele a v prípade tých najlepších značiek majú trysku vyrábanú s prídavkom platiny,odolné teflónové tesnenie a iné špeciálne komponenty.Konštrukcia a celkový dizajn pištoliek sa neustále vylepšuje tak,aby uľahčoval prácu a aby bolo možné docieliť čo možno najrozmanitejšie efekty v tvorbe. Stlačený vzduch do pištolky je vháňaný z kompresora cez pružnú hadicu , ktorá sa napája konektorom.
Prúd vzduchu je ovládaný páčkou, ktorá sa nachádza v strede tela pištolky, priamo naproti prívodu vzduchu. Po celej dĺžke tela je osadená ihla pištolky,ktorá je istená maticou a vzadu v prípade dvojčinných pištoliek ovládaná aretačným mechanizmom. Ihla vpredu prechádza otvorom trysky a tým ju uzaviera. Pri stlačení páčky sa ihla posúva späť, čím sa malý otvor trysky otvorí a dovoľuje vzduchu spolu s farbou vyfúknuť požadovaný obsah. Prúd farby, ktorá vychádza von má tvar úzkeho kužeľa a preto platí, že čím bližšie sa ihla nachádza k povrchu podkladu, tým tenšie a ostrejšie linky vytvorené pištolkou dokážeme docieliť, a čím je viac vzdialená od povrchu maľby,tým je zafarbená väčšia plocha.
Taktiež platí, čím viac je páčka uvoľnená, tým viac farby z pištolky vypustí a plocha, či linka sú tmavšie a naopak ,čím jemnejšie páčku spúšťame, tým viac docielime jemný farebný prechod, resp. tieň. Farba sa nalieva do nádobky, ktorá je umiestnená podľa typu pištole buď hore (lagúnka), alebo naboku pištolky, či obsahovo väčšej nádobky so spodným plnením (dolná nasúvacia nádobka). Striekacie pištole určené na veľké plochy a lakovanie majú hornú nádobku s viečkom a s podstatne väčším obsahom.
Najjednoduchším typom striekacej pištole je fixírka. Miešanie vzduch - farba je externé, čiže vzduch prúdiaci tryskou strháva farbu, ktorá je v nádobke pred tryskou a rozprašuje ju. Má spodné plnenie.Obyčajne sa tento typ retuše nehodí na detailnú prácu,skôr na veľké plochy a farebné prechody. Začínala som airbrush techniku práve s fixírkou Rewell a musím potvrdiť , že tomu skutočne tak je, ovšem aj tu platí, pokiaľ máte v rukách cit, dá sa vytvoriť aj tenší typ linky, len musíte opatrne narábať s manipuláciou páčky a postupným skúšaním prísť na spôsob a triky maľby s týmto nástrojom. Čo sa týka ceny, je najlacnejšia.
O niečo kvalitnejším typom je : jednočinná striekacia pištolka. Tu je už badateľné interné miešanie vzduchu a farby, pričom farba sa nasávaním a samospádom dostáva do tela retuše, kde sa premieša so vzduchom a spoločne odchádza tryskou a priestorom von. Ovládacia páčka riadi len prívod vzduchu.Prítok farby závisí od pozície ihly v tryske. Jednočinná retuš je jednoduchá ,ale tiež presná a spoľahlivá, vhodná pre začiatočníkov..,Má obyčajne trysku s väčším priemerom, a je možné do nej použiť aj hustejšiu farbu. Ovládacia páčka má len jeden smer a to kolmo dole, a to je hlavný rys podľa čoho jednočinnú pištolku môžeme bezpečne poznať a zaradiť. Nedá sa ovládať dozadu a tým rozmanitejšie regulovať prívod vzduchu. Obyčajne jednočinné striekacie pištolky sú preto aj lacnejšie. Označujú sa tiež : Single action.
Dvojčinné striekacie pištole sa vyznačujú hlavným rysom v ovládaní páčky,a to v dvoch smeroch : kolmo dole a zpredu dozadu. Tým sa vysvetľuje pojem dvojčinné.Obidva smery páčky je možné kombinovať, čím sa nám otvárajú najrozmanitejšie možnosti pomerov miešania farby a vzduchu. V praxi to znamená docielenie rôzne hrubých a tenkých liniek a takisto rôzne veľkosti plôch. Double-action ( dvojčinné) pištolky teda zaručujú presnú kontrolu vyfúknutej farby. Tento typ pištoliek má priemer trysky od 0,3 mm a 0,2 mm až po najtenšiu malú trysku s priemerom 0,18 mm a 0,15 mm. Farba,ktorá prechádza tenkým priemerom trysky musí byť nariedená, prípadne aj prefiltrovaná od hrubších pigmentových častíc a jej pigment musí byť vskutku jemný a homogénny. Preto sú vhodné na airbrush len farby s takto špeciálne upraveným pigmentom,cenovo drahšie než ostatné , vhodné napr. na ručnú maľbu (s hrubším pigmentom). Alebo môžete využiť na prácu s airbrushom aj rôzne tuše (angl. Ink). Typ dvojčinných pištolí vyžaduje istú zručnosť v ich ovládaní, dostatok praxe a zvládnutie istých pomocných trikov, ktorými je možné dosiahnuť naozaj krásne jemné farebné prechody a ultratenké linky. Výborné dvojčinné pištolky sú napr.aj nemecké značky H&S,najmä Evolution-SILVERLINE,s ktorou mám skvelé skúsenosti, Infinity a samozrejme rôzne typy elitných Iwata pištoliek.
Vylepšeným typom dvojčinných pištoliek je napr. japonská pištolka Iwata CM-Cplus,a jej napodobeniny z čínskej rady Fengda... Vylepšenie predstavuje prídavný aretačný ventil pod telom a tryskou pištolky a ním je možné dosiahnuť ešte jemnejšie a dokonalejšie ovládanie tlaku a prívodu vzduchu ,čím ešte viac docielime presnejšiu prácu s pištolkou,dokonca aj veľmi tenučké inky. Výhodou je tiež horná nádobka na farbu s viečkom, čo predstavuje kontrolu nad prípadným vyliatím malého množstva farby pri nesprávnom naklonení pištolky, čo sa občas stáva pri zlej manipulácii, a tým sa znehodnotí kus vami vytvoreného diela . Preto sú takto uspôsobené pištolky absolútnym favoritom. Ich cena na trhu patrí medzi najvyššie. Čínske varianty - pištolky Fengdy sú lacné, ale vyrobené z lacnej zliatiny kovu,a tiež tryska, či ihla nie sú z kvalitnej ocele.Preto sa často aj kazia a taktiež je s nimi horšia manipulácia,hlavne pri detailných linkách.Doporučujem teda jednoznačne investovať do kvality, akú nesporne japonská značka Iwata predstavuje.
Osobnou skúsenosťou môžem potvrdiť,je v tom značný rozdiel...Tež manipulácia a čistenie drahšej Iwaty je oveľa jednoduchšie, plus má teflónové tesnenie, čo dovoľuje aj prácu so syntetickými lakmi pri vytváraní krásnych ilustrácií priamo na kovovom podklade. Obyčajné tesnenie sa pod tlakom syntetiky rozleptá. Zostáva potom len využívať farby na vodnej báze, ekologický variant, akým je napr. Auto Air od firmy Createx , alebo bežné airbrush farby, následne fixované lakom.
Na záver recenzie o striekacích pištolkách tu máme ešte spomínané pištole na veľké plochy, prípadne výhradne určené na lakovanie, či fixáciu a tými sú : technické pištole. Pojmú značné množstvo-objem farby, či laku. Majú veľké trysky s priemerom od 1 až 2mm a viac. Prúd farby je možné nastaviť do roviny sploštením pomocou malých vzduchových trysiek. Tým sa zaručuje rovnomerné rozptýlenie vypustenej farby. Sú teda vhodné na pokrytie veľkej plochy v jednej rovine a hlavne na nástrek základovej farby i výsledného lakovania. Lakovanie sa ptrevádza vo viacerých vrstvách, podľa toho, akú hĺbku maľby chceme docieliť, ale hlavne kvôli ochrane danej airbrush maľby. http://www.airbrush-online.sk/dimoff/eshop/11-1-Lakovanie-velke-pistole-laky
Kompresory sú zdrojom stlačeného vzduchu a sú ďalším dôležitým komponentom v základnej výbave airbrush techniky...Medzi technickým a airbrush kompresorom je niekoľko rozdielov a to v úprave čistoty vzduchu, ktorý je filtrovaný od prípadných vyzrážaných kvapiek vody,či inej nečistoty,ktorá by sa nemala do hadice pre prívod vzduchu vedenej do pištolky v žiadnom prípade dostať. Pre plynulú kvalitnú prácu s airbrushom potrebujeme čistý suchý vzduch.Takisto je dôležité akú máme objemovú tlakovú nádobu, čím je väčšia, tým viac vzduchu do seba dostane a nemusí sa kompresor často zapínať a vypínať.Takisto je dôležité,aký má sací výkon, to je keď klesá objem stlačeného vzduchu, teda aj tlak ,vtedy sa kompresor opäť zapne a dotlakuje požadovaný objem. Po dotlakovaní sa znovu sám automaticky vypne a tak dokola. Niektoré malé kompresory bežia neustále a v jednom kuse, a nie sú vhodné na náročné, práce s veľkými plochami.Obyčajne nemajú tlakovú nádobu so zásobou vzduchu,alebo len s veľmi malým objemom. Takže je vhodné mať väčší objem tlakovej nádoby a sací aj plniaci výkon cez 20 - 50 litrov.To sa však týka iba samotnej airbrush maľby.Na lakovanie veľkej plochy je odporúčaný veľký technický kompresor s kapacitou 80 litrov,pretože veľké technické pištole na lakovanie majú od výrobcu daný takýto najmenší objem vzduchu,ktorý potrebujú na správny rozstrek a tlak...Eventuelne vraj vytiahnu slušný výkon už 50 l kompresory a sú kompatibilné na typ technickej lakýrnickej pištole.
Je nutné sledovať pri kúpe technické parametre kompresora a hlavne nízku hlučnosť, ktorá je od tých 30 po 60 decibelov, nakoľko pri dlhšej práci v ateliéri,alebo v inom obytnom priestore by vysoká hlučnosť prekážala a bránila v plnohodnotnom realizovaní sa.
Hrncové kompresory vyrobené, či prerobené na báze chladničkových kompresorov sú takmer nehlučné a šikovní majstri si dokážu pomôcť sami a vyrobiť si tak pomocou súčiastok k tomu potrebných po domácky zostavený kompresor. K tomu potrebujú vhodnú tlakovú nádobu,kompresor z chladničky,redukčný ventil s ukazovateľom tlaku, poistný ventil, filter a tlakový spínač. Na tento spôsob sú aj priemyselne vyrobené rôzne typy odhlučnených bezolejových, ale prevažne aj olejových kompresorov ,obyčajne ich poznáme pod označením Silent ,čo znamená v preklade : ,,tichý".
Na prácu vyslovene iba detailov a rôznych miniatúr v airbrushi nám postačí aj nejaký menší kompresor s malou tlakovou nádobou, prípadne žiadnou.Tieto modely kompresorov sa predávajú v obchodoch s modelárskymi potrebami, sú tiež nehlučné, malé a ľahké. Využívajú sa hlavne na Nail Art, čiže na miniatúrne nanášanie airbrush maľby na modelované umelé nechty a následné zdobenie. Na inú prácu než miniatúry sa veľmi nehodia, nemali by potrebný výkon.
V prípade, že ide o prácu na väčšie plochy ,karosérie a obrazy celkovo, nebudú rozhodne modelárske hobby kompresory stačiť. Tam už potom musí byť prítomná väčšia tlaková nádoba. Tlak určený pri práci s airbrush pištolkou ,obyčajne podľa návodu od výrobcu pištolky (doporučujem pozorne prečítať) činí od tých 0,5 až do 3 až 4 barov. menší tlak sa využíva na docielenie tenkých liniek, pričom farba musí byť riedka a plynule prechádzať tryskou pištolky, vyšší tlak sa využíva pri rýchlejšom nástreku farebných plôch, alebo pri prečistení pištolky, ak sa náhodou zanesie tryska nežiadúcim pigmentom. Dovolené rozmedzie tlaku od výrobcu pištolky,nie je dobré prekročiť, nakoľko môžeme dospieť k poškodeniu retuše (pištolky),hlavne jej tesnenia a pod. Je lepšie zanesenú trysku potom manuálne vyčistiť cleanerom(čističom),než prefukovať vyšším tlakom vzduchu, ako je povolená hranica.
Veľmi nízky tlak môže tiež vyrobiť z farby rôzne efekty, napr. tým, že je prúd vzduchu minimálny, farba sa rozfukuje akoby po kvapkách, to vytvára tzv.prskavý efekt, čo je vhodné využiť na tvorbu pozadia obrazu - mramorovaný štýl, prípadne efekt nočnej hviezdnej oblohy a podobne. Nastavenie tlaku a vytváranie rôznych efektov závisí aj od typu pištolky a jej možností.
Pištolka sa ku kompresoru pripojuje redukčnou rýchlospojkou a hadicou s prídavným konektorom so závitom podľa typu pištolky. Niektoré kompresory majú možnosť násady rozdvojovej kocky, čo v praxi znamená viacero nasadených redukčných rýchlospojok na viacero hadíc pre skupinovú prácu, napr. v airbrush štúdiách, prípadne vo dvojici na dve pištolky. Je to výborná vec aj pri samostatnej práci, ak by ste mali dve a viac pištoliek a nechcete sa zdržiavať výmenou farby v nádobke pištolky,tak je dobré mať takto napojené aspoň dva kusy . K tomu sa predávajú závesné ,alebo na stôl aplikovateľné stojančeky,ktoré sú robené na dve a viac pištolí k bezpečnému odkladaniu pri práci. Pištolka,s ktorou akurát nepracujete je zasunutá v stojane a v prípade potreby si ju vezmete... Napojeniu viacerých pištoliek kapacita objemovej nádrže stlačeného vzduchu kompresora samozrejme tomu musí vyhovovať.. a takisto ostatné technické parametre.
Pokiaľ by sa aj napriek skvelým parametrom kompresora a zbernej nádobky na vodu,ktorú by mal každý airbrush kompresor obsahovať,vyzrážala istá časť vody v hadici a jej kvapky by sa dostávali ďalej do hadice a následne do pištolky, existuje ešte prídavný filter od Iwaty, alebo Fengdy, má malé rozmery a aplikuje sa medzi konektor so závitom a samotnej pištolky ako medzičlánok s miniatúrnou zbernou nádobkou a výpustným ventilom na prebytočné kvapky vody. Do pištolky sa takto dostáva iba čistý prefiltrovaný suchý vzduch. Tu je však na mieste spomenúť, aby ste sa striktne držali návodu a neprekročili stanovený povolený tlak od výrobcu prídavného filtra, nakoľko sa môže vysokým tlakom poškodiť, rozdvojiť, poprípade vystreliť pištolku do priestoru a škody sú viac než isté.
Všeobecne treba dbať na pokyny od výrobcov a rešpektovať ich doporučenie.
Na samotné lakovanie a nástrek veľkých plôch je vhodný aj bežný technický kompresor, s omnoho väčšou objemovou nádobou, čo sa však využíva viacmenej v autodielňach pri lakýrnickych prácach. Airbrushistovi ,ktorý robí aj umeleckú prácu na veľkých plochách a potrebuje riešiť detaily motívu,ktorý bude maľovať ,rozhodne technický kompresor nebude stačiť...potrebuje vždy špeciálny kompresor na airbrush... dnes už na trhu máme širokú škálu výberu od značkových po lacnejšie typy, záleží od toho ako a koľko budete airbrush využívať, na aký materál, na akú plochu a tiež koľko hodín v rámci jednej práce. Určite doporučujem investovať radšej do kvality a do odhlučneného kompresoru s väčšou zásobou vzduchu.
Kompresory sa tiež rozdeľujú ešte na piestové a olejové. Podľa toho sú aj rozdielne hmotnosťou a údržbou Výborným typom je tzv.kufríkový prenosný kompresor s hmotnosťou, ktorá nie je vysoká a dovoľuje bezpečný a ľahký prenos z miesta na miesto podľa potreby. Zapína sa a dotlakováva vzduch o niečo častejšie...U veľkých typov kompresorov je ich hmotnosť značná a prenos takmer znemožnený. Kúpu tohoto základného komponentu si teda treba dobre premyslieť a okrem ceny, prihliadať aj na samotné využitie...Ak však pracujete na jednom mieste, môžete investovať aj do ťažšieho kompresora, ktorý nebudete stále prenášať, ak má totiž väčšiu zásobu natlakovaného vzduchu,nebude sa zapínať sám od seba tak často a dotlakovávať vzduch, vy tak môžete pracovať dlhší čas bez hlučnosti,v absolútnom tichu,pretože takýto kompresor hučí len pri dotlakovaní vzduchu,potom sa vypína a zapne sa následne až keď znova potrebuje dotlakovať vzduch,a to si prakticky reguluje všetko automaticky sám...
Pomôcky na Airbrush
Výtvarná technika Airbrush (americká retuš) je známa tým,že sa od ostatných výtvarných techník odlišuje viacerými detailami.
Okrem toho, že farba je vháňaná do trysky pištolky vzduchom z kompresora a je potrebné nacvičiť si praxou rovné linky a jemné farebné prechody,tak sa v mnohých prípadoch využíva ( mimo práce z voľnej ruky) aj maskovanie.
Sú plochy a drobné detaily , ktoré musíte chrániť maskovaním pred nežiadúcim zastriekaním ďalšej plochy objektu, potom to všetko musíte zase odmaskovať a pokračovať ďalej v práci, zamaskovať inú časť a pod. K týmto druhom maskovacieho materiálu patria špeciálne fólie na airbrush. Fólia z WS filmu Praha je takmer nelepivá ,čím sa vyvarujete prípadnej nehody vo forme niežadúcich trhliniek na podkladovom materiáli. Naopak má akoby vlastnosť priľnavosti. Sama funguje asi tak, akoby sa prisala na podklad.
Tu je link: http://wsfilm.inshop.cz/inshop/shop.asp?ItemID=1408
Pokiaľ ide o obraz, podkladom býva obyčajne špeciálny kartón s hladkým povrchom a tiež špeciálny airbrush papier napustený ochrannou a odolnou vrstvou voči poškodeniu gumovaním a maskovacím materiálom. Je to zvyčajne tenký, ale pevný kartón, ktorý vydrží aj určitú vlhkosť nasiaknutej farby a nezvlní sa tak ako bežný papierový výkres. Zbytočne nesaje veľké množstvo farby a zvýrazňuje jej sýtosť.Tým, že povrch airbrush papieru je úplne hladký, výsledkom je pekný airbrush s jemným leskom. Airbrush kartón nakúpite napr tu :
http://www.ogo.sk/produkty/vytvarne-potreby/papier/airbrush-papier/
http://www.maluj.cz/blok-tecnico-c-6-50-x70cm-fabriano-pro-airbrush/
http://www.maluj.cz/blok-technico-c-6-35-x-50-cm-fabriano/
Je tu k dispozícii mne dobre známy technický blok Fabriano, s hladkým povrchom, talianskej výroby veľmi osvedčený na túto techniku.Vlastnosťami a povrchom pripomína hladký biely matný vizitkový papier.Moje obrazy Celtic skull a iné boli vytvorené práve na podklade Fabriano. Sympatické je, že ho dostanete kúpiť aj v rozmere 50 x 70 cm, čo je už väčší formát ,ideálny na obrazy.
Ďalším maskovacím materiálom sú rôzne krepové pásky a maskovací papier určený pre lakýrnikov ...tiež sú veľmi obľúbené a prospešné obrysové pásky.Pomocou týchto tenkých obrysových pások Scotch:
http://www.airbrush-online.sk/dimoff/eshop/4-1-Maskovani-sablonove-folie
http://www.airbrushcentrum.com/shop-karta.php?id=936
Klasický skalpel s náhradnými čepeľami rôznych tvarov
Skalpel s dvojitým vyrezávaním na presné linky istého rozmeru
Skalpel na rezanie oblúkov všeobecne
Katalóg výrobkov firmy OLFA :
Skalpely ako vidíme na predchádzajúcich obrázkoch,sa rozdeľujú podľa funkcie a tvaru na: klasické - na rezanie rovných liniek a detailov ( k tomu je ešte dobré mať kovové pravítko) ,ďalej na okrúhle,na rezanie do oblúku a špeciálne skalpely na rezanie dvojitých liniek s dvojitou čepeľou podľa rozmeru.
Na výrobu vlastných šablón doporučujem radšej originál hrubšiu fóliu na šablóny priamo z airbrush shopov ,než tú na laminovanie,lebo je podstatne tvrdšia a ťažšie sa do nej vyrezáva,ale jej výhodou na počet kusov je lacnejšia cena.
K výrobe vlastných šablón dobre poslúži aj spájkovačka:
Spomínané druhy šablón,ktoré si môžeme zakúpiť alebo sami vyrobiť sú použiteľné na rovný podkladový materiál.
Avšak na predmety oblých tvarov ako sú napr.prilby sa však nedajú aplikovať. Tu je nutné pracovať s páskami a papierom na maskovanie, prípadne fóliou a vyrezávať motív priamo na podklade. Sú ešte známe špeciálne fólie na plotrovanie,tzv. prenášacie pásky a tu doporučujem si dať zhotoviť šablónku v reklamnej agentúre priamo od grafika,ktorý má k dispozícii ploter ( zariadenie spolupracujúce s grafickým programom na PC a priamo vyrezávajúc motív do fólie razením).
Môžete ploter aj vlastniť, ale je to pomerne náročná finačná záležitosť. Pokiaľ by ste však plánovali založiť si airbrush štúdio so všetkým čo k tomu patrí,bez plotra sa samozrejme na profesionálnej úrovni nezaobídete. Ale je to skôr výnimka veľkých ,alebo vyslovene profi štúdií. Malé štúdiá sa zaobídu s vlastnou ručnou výrobou šablón, tak ako som spomenula. Pre odvážnych a solventných:-) mám tu však link aj na predaj plotrov :
http://www.airbrush-online.sk/dimoff/eshop/24-1-Rezacie-plotry-SILHOUETTE
http://www.airbrush-obchod.cz/Rezaci-plotry-gcc-c-7.html
Ďalšou dôležitou pomôckou v technike airbrush je veľmi potrebný a už spomínaný: stojan na pištolky.
Po práci, alebo počas práce v krátkych pauzách, svoju airbrush pištolku odkladáme nabok do stojanu , ktorý je namontovaný na okraj pracovného stola, prípadne závesný upevnený na stene. Obyčajne je robený pre dve a viac pištolí, prípadne existuje malý násuvný stojanček priamo zabudovaný na povrchu kufríkového kompresora.
Ochrannou pomôckou ,ktorá má chrániť naše zdravie a to hlavne pri dlhotrvajúcej práci s retušou, je ochranný filter jednoduchý, alebo dvojitý, tzv. maska na tvár.
Obyčajne nepostačia bežné ochranné rúška na nos a ústa, je lepšie vlastniť masku s uhlíkovým filtrom na zachytávanie aerosolových častíc farby v dobrom záujme chrániť naše zdravie a imunitu dýchacích ciest. Zvlášť to platí pri práci s lakmi na syntetickej báze. K tomu je vhodné zabezpečiť vhodné odsávanie, či aspoň dobre vetrateľnú miestnosť. Masku však treba používať aj pri farbách ekologických, nakoľko jemný prach pri rozstrekovaní takisto vdychujeme...
Farby
Farby na airbrush sú predmetom mnohých diskusií.
Sú zástanci typických originálnych akrylových airbrush farieb s upraveným jemným pigmentom. Napr. značky Schmincke Aero Color Proffesional :
Táto značka farieb sa výborne hodí aj pod lak a predovšetkým na papier, kde vynikne sýtosť týchto farebných odtieňov a dokonca má vzájomnú zmiešateľnosť s tušmi Ecoline ( vlastná skúsenosť a experiment ), čím je možné vytvoriť množstvo ďalších, hlavne pastelových odtieňov. Značka Lukas Illu Color však s týmto druhom tušov nie je vôbec zmiešateľná. Na to pozor!...... Aj v tejto sade sa však nájde niekoľko špecifických a pekných odtieňov :
Sú tiež experimentátori, snažiaci sa o lacnejšie alternatívy farieb a tu je vhodné spomenúť predovšetkým tuše ( po angl.Ink ). Tuše sú riedke, sýtej farby, skôr zasychajú, napr. na ihle pištolky, no ak tento drobný detail nevadí, dá sa s nimi celkom dobre pracovať. Používajú sa len na papier.Treba však pripomenúť,že farebné tuše, okrem čiernej a krycej bielej , sú transparentné. To znamená : priehľadné, presvitajúce.....Nemajú veľkú kryciu schopnosť, iba opakovaným vrstvením nanášania farby.Sú vhodné na jemné doladenie pastelovými odtieňmi a na lazúrové prechodové efekty.
Tu vrstva farby resp.kresby pod maľbou tušom presvitá a takisto vystupuje vo farebnom tóne na povrch. To sa využíva pri rôznych spomínaných farebných prechodoch - lazúrach, v rôznych odtieňoch a v doplnkovej maľbe. Prechody sú myslené z farby do farby, akýsi dúhovitý efekt. Nie je tam žiadúce vrstvy prekryť, ale vzájomne doplniť,čiže sa navzájom prelínajú.
Tuše bežne dostupné v obchodoch a hypermarketoch zastupuje hlavne cenovo dostupná značka Koh-I-Noor. Sú riediteľné čistým liehom a to podľa potreby. Osobitnú skupinu tušov však tvorí holandská značka Ecoline : http://obchod.vytvarnepotreby.cz/index.php?obs=16&tex=45
Táto značka sa riedi destilovanou vodou. Zvyčajne postačí pár kvapiek ,niekedy ani netreba riediť. Krycia biela vyžaduje dobre premiešať, nakoľko je hustá aj viac nariediť, ale jej pigment je rozhodne viac vhodný a jemnejší než u akrylových airbrush farieb, ktoré často upchávajú trysku s veľmi malým priemerom. Navyše má ozajstný snehobiely odieň. Veľmi dobre sa pracuje s bielou aj od zn.Pro-color, neupcháva trysku pištolky a jej pigment nie je problematický,ako u poniektorých iných airbrush farieb a to z dôvodu,že biela je vždy hustejšia farba než ostatné odtiene farieb.
Poznáme aj ďalšie značky tušov a airbrush akrylových farieb, napr. vynikajúca spomínaná airbrush farba Pro-color od nem.firmy Hansy (mám s ňou veľmi dobré skúsenosti) ,COM-ART od Iwaty-Medea a iné. Hlavným rysom a kritériom pri výbere farby musí byť jednoznačne : jemný pigment. Stránky:
http://obchod.vytvarnepotreby.cz/index.php?obs=16&tex=61
http://www.airbrush-shop.cz/iwata/eshop/2-1-Airbrush-barvy
..............................................................................................................................................................................................
Mnoho farieb rôznych značiek na rôzne využitie v oblasti techniky Airbrush nájdete v mojej podsekcii : ODKAZY
....tu sú linky na nákup aorbrush tovaru vo všetkom svojom sortimente.Stačí sa preklikať všetkými tými linkami a nájsť si to čo práve potrebujete.
..............................................................................................................................................................................................
http://obchod.vytvarnepotreby.cz/index.php?obs=16&tex=98
http://www.vytvarnik.cz/2--barvy
farby na textil (text od výrobcu)
Marabu Textil je univerzálna farba na vodnej báze pre maľovanie a potlač látok, určená pre svetlé textílie. Na tmavú bavlnu, jutu, ľan, viskózu, syntetiku a zmesi je určená farba Marabu Textil Plus. Farby sú vhodné pre školu, kutilstvo, voľný čas a umelecké remeslá. Farebne upravené textílie je možné prať v práčke pri teplote do 40°C. Farba sa ľahko rozotiera, je na dotyk veľmi mäkká a pri maľovaní sa nerozpíja do nepomaľovanej časti látky. Preto sa výborne hodí pre všetky techniky potlače látok, pre maľovanie pomocou šablón aj pre nanášanie fixírkou alebo airbrushom. Farby sú svetlostále, sú navzájom miešateľné a dajú sa riediť vodou. Na svetlých textíliách veľmi dobre kryjú. Farby sú vhodné pre všetky bavlnené, zmesové aj syntetické textílie bez apretúry, nie však pre hrubé úplety (napr. svetre). Farby sa fixujú žehličkou alebo v rúre. Farba sa dá veľmi dobre kombinovať s kontúrami na textil (FUN LINER). Štetce a iné pracovné nástroje ihneď po použití očistite vodou.


Fixky na textil,na zvýraznenie kontúr, fixujú sa zažehlením :
http://www.raj-umelcov.sk/index.php?section=product&id_category=222
Farby na sklo vhodné na Airbrush
Marabu Decorglass...Transparentná farba na sklo na vodnej báze. Vhodná pre školy, kutilstvo a voľný čas. Ideálna pre maľovanie na sklo, akrylátové dosky, plastové a kovové fólie, zrkadlá a iných materiálov, ako keramika, vytvrdzovacia modelovacia hmota, papier a kartón. Farby sa výborne hodia aj na lazúrovanie dreva. Štruktúra dreva pritom zostáva nádherne zachovaná. Intenzívne svietivé farebné odtiene majú vysokú svetlostálosť, dobre sa roztekajú, dajú sa navzájom miešať. Bezfarebná dekoračná farba sa používa na zjasňovanie transparentnej i maliarskej farby. Pri nanášaní a behom schnutia (po 30-40minútach zasychá natoľko, že na nej nepriľne prach) má farba mliečny vzhľad. Po zaschnutí je bezfarebná a transparentná, iba biela a čierna farba kryje povrch materiálu. Farba dobre drží, odoláva oteru a poveternostným vplyvom, nie je však vhodná do automatických umývačiek riadu. Na dosiahnutie zvlásť dobrého roztekania farby doporučujeme nenanášať silnú vrstvu. Štetec ihneď po použití je nutné umyť vodou. Farba je vhodná pre Airbrush. 15 ml nádobka.
http://www.raj-umelcov.sk/index.php?section=product&id_category=84
Farba sa nevypaľuje, nie je vhodná na umývanie...

MARABU GlasArt....Dekoračné farby na sklo...
Vysoko lesklá, transparentná, organická farba na sklo určená pre umelecké remeslá, kutilstvo a voľný čas. Ideálne pre maľbu na sklo, zrkadlá, keramiku, porcelán, akrylát, kovové a plastové fólie (bez zmäkčovadla). Výborne sa hodí aj pre lazúrovanie dreva. Štruktúra dreva pritom zostáva nádherne zachovaná. Intenzívne svietivé farebné odtiene sa veľmi dobre roztekajú, nemenia sa pod účinkom svetla a dajú sa navzájom miešať. Bezfarebná dekoračná farba GlasArt sa používa pre zjasňovanie farebných odtieňov. Farba po asi 1 hod. zasychá natoľko, že na nej nepriľne prach. Čierna a biela farba po zaschnutí kryje povrch materiálu, pokiaľ je pred použitím dôkladne premiešaná. Po zaschnutí farba dobre drží, odoláva oteru a poveternostným vplyvom, nie je však vhodná do automatických umývačiek riadu. Farba možno vypáliť pri 150°C. Horľavá. Farba je vhodná pre Airbrush. Štetec ihneď po použití očistiť čističom Marabu, riedidlom alebo technickým benzínom.
Farba je vypaľovacia a vhodná na umývanie...


ČISTENIE RETUŠE
Doplnkové pomôcky techniky Airbrush....a Ateliér
Najdôležitejším faktorom pre kvalitnú maľbu, či už ilustráciu alebo tvorbu na iné materiály, než je airbrush kartón,je miestnosť kde tvoríme, kde trávime kreatívne čas, akési svoje miesto ,,na Zemi ", ktoré je tak dôležité pre dušu airbrushistu a tým je : Ateliér.
V predošlých článkoch som sa priamo venovala pomôckam určeným pri samotnej tvorbe airbrush technikou. No sú aj iné doplňujúce pomôcky, hlavne ak autor diela svoju prácu kombinuje s ďalšími výtvarnými technikami, akými sú napr. doplnková maľba temperou, akvarelom, akrylom, fixom, zvýraznenie kontúr kresbou, perokresbou, vytváranie efektov prskaním a kvapkaním farby ,vejárovitým štetcom, vyškrabovanie rydlom do podkladovej vrstvy farby, tvorbu odleskov gumovaním a iné.
Veľkí majstri airbrushu totiž často svoje airbrush maľby vylepšujú týmito technikami a tým dosahujú ešte realistickejší a prepracovanejší motív diela, vysoko profesionálny a vysoko kreatívny.
Na dotváranie týchto spomínaných efektov potrebujeme kvalitné štetce, tenký štetec na tvorbu tenkých liniek syntetických i prírodných vlákien podľa potreby, ploché i vejárovité štetce na tvorbu efektov do pozadia. Štetce je dôležité pravidelne ošetrovať, po práci vyčistiť a skladovať v nádobke otočené vlasom hore, aby sa zbytočne nedeformoval ich tvar. Hajime Sorayama - ilustrátor,dokonca okrem iného používa aj štetce určené na kaligrafiu - na maľbu čínskych a japonskýcjh znakov.
Ďalej sú mnohokrát potrebné nožnice, mäkká guma ,tvrdá guma ,elektrická a ceruzková guma ,alebo zrezaná guma na tenké pásiky, ktorými gumujeme len tú danú plochu ,ktorú chceme zosvetliť. Tu by som chcela vyzdvihnúť najmä elektrickú gumu, ktorá je skvelým pomocníkom a výborne zosvetľuje aj plochy do už namaľovaného tmavého podkladu
Niekedy je potrebné aj kružítko, spomínané pravítka a krivítka, môže byť aj pauzovací papier na uľahčenie prenesenia motívu z predlohy na kartón - samozrejme aj projektor, na zväčšenie motívu napr.na veľké plátno alebo stenu ... tiež grafický program v PC. Skúsený airbrushista vie pracovať bez zväčšenej predlohy, má to už takpovediac v oku, ale sú detaily pri ktorých prenesenie motívu výrazne uľahčí prácu a v mnohom pomôže zachovať perspektívu daného objektu, presné linky a detaily. Nuž a pri šablónovaných veciach to inak ani nejde.
Vykreslenie kontúr a tenkých liniek, ktoré nedokáže urobiť pištolka s väčším priemerom trysky,než je určená na detailné práce, sa prevádza kvalitným pastelom, napr.z rady Faber Castell, či akvarelovými pastelkami s mäkkou tuhou rôznych značiek. Akvarelové pastelky navyše majú dobrú kryciu schopnosť aj na tmavom podklade airbrush motívu, plus ponúkajú ďalšie efekty v spojitosti s vodou, v takom prípade sa rozpíjajú a tvoria zaujímavé doplnkové kreácie. Na vykreslenie kontúr je vhodné aj grafické pero,alebo fixy s tenkým hrotom . Využiť sa dá čokoľvek, hlavne nech to zachováva pôvodný ráz airbrushu, neprekrýva ho, len vhodne doplní.






Na ukážku ako je možné efektne a profesionálne pracovať s doplňujúcimi výtvarnými technikami, ponúkam krátke video jedného z najlepších svetových airbrushistov - Hajime Sorayamu : new01.wmv (4606 KB)
Po dokončení a vypracovaní vášho motívu je dobré, alebo lepšie povedané - doporučuje sa airbrush maľbu fixovať. Robí sa to špeciálnym prípravkom na fixáciu, alebo jednoducho ,dostupnejšie a hlavne lacnejšie - lakom na vlasy ( osvedčená značka LYBAR, klasický lak ). Vrstva fixácie nám obraz chráni pred poškodením a mierne aj vylepší sýtosť farieb, či lesk. To sa používa k zafixovaniu airbrushu na papier aj plátno. ...Samozrejme nefixujeme takto airbrush na textil , kov, a iné materiály. Tam sa už využívajú prípravky priamo na to určené...
Tiež by som chcela ešte podotknúť, že airbrush technika sa úspešne využíva taktiež v kategórii :
Bodypainting - maľba na telo, Tattoo permanentné airbrush tetovanie, Airbrush Nail design- maľba na nechty, v cukrárskej výrobe ( zdobenie tort ), v kozmetike ( airbrush makeup ), atď.....Farby k jednotlivým technikám a taktiež iné airbrush komponenty nájdete priamo na týchto zaujímavých stránkach :
Publikovala a napísala : Slávka Kerďová